Ücretsiz Şekilde Trafik Alıp Reklam Yapılabilecek 12 Sosyal Ağ

 Web sitelerinden ücretsiz trafik alma konusunda birçok efsane vardır. Birincisi, bunun yalnızca reklam için ödeme yapmaya gücü yetmeyen yeni başlayanlar için olmasıdır. İkincisi, iyi sonuçlar alabilmek için çok çalışmanız gerekiyor. Üçüncüsü ise trafiğin kalitesinin ücretli trafik kadar iyi olmamasıdır.


Bu mitlerin hepsi yanlıştır. Deneyiminiz veya bütçeniz ne olursa olsun, herhangi bir web sitesinden ücretsiz trafik alabilirsiniz. Başlamak biraz çalışma gerektirse de sonuçlar buna değer. Aslında çoğu kişi ücretsiz kaynaklardan, ücretli kaynaklardan çok daha fazla trafik görüyor.

Peki nasıl başlayacaksınız? Aslında çok basit – sadece bunları takip edin

Ücretsiz trafik web sitesi nedir ve neden önemlidir?
İşletmeniz için en iyi ücretsiz trafik kaynakları nelerdir?
Bu kaynaklardan ücretsiz trafik almaya nasıl başlanır?
Ücretli reklam ve ücretsiz reklamcılık hakkında bilmeniz gerekenler
Ücretli yollara kıyasla ücretsiz yollarla daha fazla ziyaretçi çekmenin faydaları (daha düşük maliyet, daha yüksek kalite gibi)
Her tür siteyi etkili ve verimli bir şekilde nasıl kullanacağınıza dair ipuçları

Çözüm

Ücretsiz trafik web sitesi nedir ve neden önemlidir?

Web sitenize trafik çekmek söz konusu olduğunda birçok farklı seçenek vardır. Reklam için ödeme yapabilir, arama motoru optimizasyonu (SEO) tekniklerini kullanabilir veya web sitelerinden ücretsiz trafik alabilirsiniz.

Ücretli reklam, trafik almanın en yaygın yoludur ve aynı zamanda en pahalısıdır. SEO çok etkili olabilecek uzun vadeli bir stratejidir ancak sonuçları görmek zaman ve çaba gerektirir. Ücretsiz trafik, sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenin en ucuz ve en kolay yoludur, ancak her zaman en iyi kalitede değildir.

Peki ücretsiz trafik neden önemlidir? Birkaç sebep var:

Ucuzdur – Ücretsiz trafik, sitenize daha fazla ziyaretçi çekmenin açık ara en ucuz yoludur. Kelimenin tam anlamıyla binlerce ziyaretçiyi ücretsiz olarak alabilirsiniz (her ne kadar genellikle ücretli trafik kadar kaliteli olmasa da).
Hızlıdır – Ücretli reklamların dönüşüm oranı daha yüksektir, ancak doğal ücretsiz trafik elde etmek yine de hiçbir şey yapmamaktan çok daha iyidir. Trafik için günlerce veya haftalarca beklemeniz gerekmediği için satış yapmaya veya yeni potansiyel müşteriler elde etmeye daha fazla zaman ayırabilirsiniz.
Hedef kitlenizi oluşturmanıza yardımcı olur – E-posta listenizi oluşturmak, uzun vadede daha fazla trafik almanın en iyi yollarından biridir. Ücretsiz trafik siteleri, hızlı bir e-posta listesi oluşturmak için mükemmeldir; özellikle de hangi reklamların en iyi sonucu verdiğini bilmeniz için dönüşümleri izlemenize izin veriyorlarsa.
Ölçeklenebilir – Harcayacak paranız varsa ücretli trafik kaynakları harikadır, ancak genellikle oldukça hızlı bir şekilde tükenirler. Ücretsiz trafik kaynakları, onları nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı bildiğiniz sürece size daha fazla ziyaretçi sağlamaya devam edebilir.

İşletmeniz için en iyi ücretsiz trafik kaynakları nelerdir?

Ücretsiz trafik elde etmek için kullanabileceğiniz birçok farklı seçenek vardır ancak en popüler olanları içerik siteleri ve sosyal ağlardır. İçerik siteleri, insanların ziyaretçilerin oy vereceği bağlantılar göndermesine olanak tanır ve genellikle iyi gönderimleri spam veya önemsiz gönderimlerden ayıran bir tür sisteme sahiptirler. Sosyal ağlar, üyelerin arkadaşlarını veya sektörlerindeki diğer kişileri takip etmelerine olanak tanır ve ayrıca gönderebilecekleriniz açısından da çok çeşitliliğe sahiptir.

İşte birkaç popüler seçenek:

Reddit – Bu hem içerik hem de sosyal ağ trafiği için iyi bir seçimdir. Ancak reddit'e herhangi bir şey göndermeden önce kurallarını veya politikalarını okumanız önemlidir.
Pinterest – Bu esas olarak sosyal ağlar için kullanılsa da panolardan ve pinlerden ücretsiz trafik de alabilirsiniz (artı aldığınız trafikten para kazanmanın birçok yolu vardır).
StumbleUpon – Bu, sosyal ağ trafiği dünyasında yükselen bir yıldızdır.
Sniply – Bir blogunuz veya web siteniz varsa, bu daha fazla ücretsiz sosyal ağ trafiği elde etmek için mükemmel bir seçimdir
StumbleUpon Grupları – Benzer ilgi alanlarını paylaşan diğer kişilerle bağlantı kurmanıza olanak tanıyan StumbleUpon seçeneklerinden bir diğeri.
Quora – Bu, sosyal ağ ve içerik sitesi trafiğini tek bir noktada toplamanın harika bir yoludur ve aynı zamanda potansiyel müşteri yaratma konusunda da gerçekten işe yarar.
Product Hunt – Tanıtmak istediğiniz bir ürün, hizmet veya uygulamanız varsa, ücretsiz trafik ararken bu mükemmel bir seçimdir. Ancak aynı zamanda işletmeniz için satışları ve dönüşümleri artırmak açısından da gerçekten iyidir.
Blogger – Bu siteye bağlantı gönderemezsiniz, ancak insanların okumak (ve paylaşmak) isteyeceği blog gönderileri ve makaleler dahil her türlü içeriği yayınlayabilirsiniz.
Hubpages – Blogger'a benzer bir fikir, ancak bu site daha çok makalelere ve eğitimlere odaklanıyor.
Tumblr – Kolay içerik oluşturmayla birlikte ücretsiz sosyal ağ trafiği, ayrıca daha fazla görünürlük için blogunuza veya sitenize bağlanmak da kolaydır.
Zazzle – Pek çok kişi bu platformu kendi ürünlerini satmak için kullanıyor ancak siz de blog yazıları veya başka içerikler gönderebilirsiniz. Pinterest hesabınız varsa Zazzle eklentisini kullandığınızdan emin olun.
Imgur – Bu, doğru türde içerik gönderdiğiniz sürece blogunuza veya sitenize çok fazla trafik çekebilecek basit bir resim barındırma sitesidir.

Bu kaynaklardan ücretsiz trafik almaya nasıl başlayacaksınız ?

Bu kaynaklardan ücretsiz trafik almaya başlamanın harika bir yolu, bir blog oluşturmak ve düzenli olarak yüksek kaliteli içerik yayınlamaktır. Bu, arama motorlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olacaktır ve insanlar sitenizi ziyaret etmeye başladıkça e-posta listenize abone olabilirler veya sizi sosyal medyada takip edebilirler. Ayrıca daha fazla gösterim için blog yazılarınızı bu sitelerde tanıtabilirsiniz.

Ücretli reklam ve ücretsiz reklamcılık hakkında bilmeniz gerekenler

Bilmeniz gereken ilk şey, özellikle trafik almak söz konusu olduğunda, genellikle ödediğinizin karşılığını alacağınızdır. Örneğin, bir kişi reklamınızı 1,00 ABD doları karşılığında tıklarsa, sitenize ücretsiz olarak gelmesine kıyasla bir şey satın alma olasılığı daha yüksektir. Ücretli reklamları kullandığınızda daha fazla trafik elde edebilseniz de, yukarıda bahsedilen en iyi beş ücretsiz trafik web sitesini kullanmanın başka faydaları da vardır. İyi haber şu ki, sunduğunuz ürün veya hizmetlerle zaten ilgilenen (veya en azından onların ilgi alanları bir şekilde konunuzla ilgili olan) insanları bulabilirsiniz.

Ücretli reklamları kullanarak dönüşüm oranlarınızı artırabilirsiniz ancak mevcut ücretsiz trafik kaynaklarını da unutmamanız önemlidir. Bunlar yalnızca marka bilinirliğini artırmak için harika değil, aynı zamanda olası satış yaratmak için de mükemmel. Sosyal medyanın ücretsiz trafik alabileceğiniz en popüler yerlerden biri olduğunu ve bazı durumlarda Facebook veya Twitter kullanarak viral bir kampanya başlatmanın bile mümkün olduğunu unutmayın. Ayrıca sitenizdeki sosyal paylaşım eklentilerini de mutlaka kullanın, böylece insanlar blogunuzu veya web sitenizi ziyaret ettiğinde farklı gönderileri arkadaşlarıyla kolayca paylaşabilirler.

Son söz, bu kaynaklardan ücretsiz trafik almanın kesinlikle mümkün olduğudur… sadece nereye bakacağınızı bilmeniz gerekir. Nişinizle ilgili çok fazla araştırma yaparsanız, özellikle normalde yayınladıklarıyla ilgiliyse içerik göndermenize izin veren siteleri bulmanız çok zor olmamalıdır.

Ücretli reklam ve ücretsiz reklamcılık hakkında bilmeniz gerekenler

Çevrimiçi reklamcılık söz konusu olduğunda iki ana seçenek vardır: ücretli ve ücretsiz. Ücretli reklamcılık, sitenizi veya ürününüzü sizin için tanıtması için bir şirkete ödeme yaptığınız yerdir. Belirli sayıda insanla karşılaşmanız garanti olduğundan, bu anında sonuç almanın harika bir yolu olabilir. Ancak özellikle geniş bir kitleyi hedefliyorsanız oldukça pahalı olabilir.

Öte yandan ücretsiz reklamcılık, herhangi bir ön ödeme yapmanıza gerek kalmadan sitenizin görüntülenmesini sağlar. Bu, sitenizi dizinlere göndermek, sosyal medyayı kullanmak veya forumlara katılmak gibi çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Dezavantajı ise bu yöntemlerin çoğu zaman ücretli reklamlar kadar fazla ziyaretçi oluşturmaması ve sonuçları görmeye başlamadan önce bir süre beklemeniz gerekebilmesidir.

Ücretli yollara kıyasla ücretsiz yollarla daha fazla ziyaretçi çekmenin faydaları (daha düşük maliyet, daha yüksek kalite gibi)
Ücretli olanlar yerine ücretsiz trafik kaynaklarını kullanmanın pek çok faydası vardır; en önemlisi çok daha ucuz olmasıdır. Neyi tanıttığınıza ve nerede tanıttığınıza bağlı olarak binlerce ziyaretçi alabilirsiniz. Öte yandan, ücretli reklamcılık, tıklama başına maliyet veya gösterim başına maliyet sistemine dayalıdır; dolayısıyla, reklamınız tıklanmazsa veya görülmezse hiçbir şey ödemezsiniz. Diğer yararı da genellikle çok daha kaliteli trafik olmasıdır. Reklamınızı tıklayan ve sitenizi ziyaret eden kişiler bunu, sunduğunuz ürün ve hizmetlerle ilgilendikleri için yapıyorlar. Ancak ücretsiz trafikte bu her zaman geçerli değildir, çünkü bazı insanlar sitenize sadece sıkıldıkları için gelirler veya sadece farklı sitelere göz atarlar.

Ücretli olanlar yerine ücretsiz trafik kaynaklarını kullanmanın olumsuz tarafı (örneğin sonuçları görmeye başlamanızın zaman alması gibi).

Ücretsiz trafiği kullanmanın tek gerçek olumsuz tarafı, herhangi bir sonuç görmenizin biraz zaman alabilmesidir. Ayrıca sitenizi nerede tanıttığınıza bağlı olarak hiç trafik alamama ihtimaliniz de vardır. Ücretsiz trafik yatırım getirisinden (yatırım getirisi) yoksun olsa da, özellikle ücretli reklamlarla birlikte kullanıldığında yine de çok değerli olabilir. Ücretsiz trafiği kullanmanın en iyi yolu, onu potansiyel müşteri yaratma yöntemi olarak kullanmaktır; bu, sitenizi ücretsiz trafik yoluyla tanıtmanız ve ardından aldığınız iletişim bilgilerini ücretli reklam için kullanmanız anlamına gelir.

Siteleri için daha fazla trafik oluşturmak isteyen veya yalnızca ulaştıkları kişi sayısını artırmaya çalışan kişiler. Daha geniş bir kitlenin ilgisini çekmek isteyen ve yeterli zaman ve çabayı harcamaya istekli olan herkes, ücretsiz trafik kaynaklarını kullanmanın faydasını görecektir. Bir gecede uzman olmayı bekleyemezsiniz, ancak zamanla ve sabırla sonuçları kesinlikle göreceksiniz. Bu, ilk ziyaretçi grubunu elde etmeye veya daha büyük bir hedef kitleye ulaşmaya çalışan bir acemiyseniz, ücretsiz trafik kaynaklarının kullanımının sizin için ideal olduğu anlamına gelir.

Ücretsiz reklamcılık son derece faydalıdır çünkü çok fazla para harcamanıza gerek kalmaz ve oldukça hızlı bir şekilde çok sayıda ziyaretçi çekebilirsiniz. Ücretsiz trafik kaynakları ücretli olanlara göre daha hedeflidir; bu da sitenize gelen kişilerin satmaya çalıştığınız ürünle daha fazla ilgilendiği anlamına gelir. Web sitenizin veya ürününüzün başarılı olmasını istiyorsanız, elde edebileceğiniz tüm görünürlüğe ihtiyacınız var ve ücretsiz trafik kaynakları bunu yapmanın en etkili yollarından biridir.

Her tür siteyi etkili ve verimli bir şekilde nasıl kullanacağınıza dair ipuçları

Yapmanız gereken ilk şey, bir veya iki tür ücretsiz trafik kaynağı seçip onlara bağlı kalmaktır. Örneğin, sosyal medya kullanıyorsanız sitenizi her yerde yayınlamayın. Konuşmalara katılın ve her ağa katkıda bulunun, böylece insanlar adınızı akışlarında görmeye alışsınlar. Tüm zamanınızı farklı yerlere koşarak, çok sayıda bağlantı göndererek geçirirseniz, adınız hızla belirsizliğe gömülecektir. Ancak belirli bir süre boyunca sakin bir şekilde ilgili güncellemeleri ve yorumları yayınlarsanız, insanlar yavaş yavaş sizi fark etmeye başlayacaktır.

Unutulmaması gereken diğer şey, ücretsiz trafik kaynaklarının oldukça rekabetçi olmasıdır. Bu, öne çıkmak istiyorsanız farklı olmanızın önemli olduğu anlamına gelir. Bunu, sitenize veya ürününüze bağlantı vermekten daha fazlasına katkıda bulunarak yapabilirsiniz. Ayrıca trend olan konular hakkında bloglar yazabilir, ilgi çekici görseller ve videolar yayınlayabilir, değerli girdilerle topluluk sayfalarına yorum yapabilir, web seminerlerinde konuşabilirsiniz vb. Ne yaparsanız yapın, bunun diğer insanların da yararlanabileceği bir şey olduğundan emin olun ve sonra siz de o alanda uzman olun.

Seçtiğiniz ücretsiz trafik kaynağında fark edilmeye başladığınızda veya siteniz önemli miktarda trafik almaya başladıktan sonra diğer kaynaklara yönelmeyi denemelisiniz. Örneğin blog yazma konusunda iyiyseniz, blog ağlarında bağlantılar yayınlayın ve yayınlarınızın Google'da sıralanmasını sağlayarak sizi bulan toplam kişi sayısını artırın. Bu, özellikle ücretli reklam uygulama zamanınız geldiğinde yararlı olacaktır çünkü sizi ve işletmenizi bilen geniş bir takipçi kitleniz zaten olacaktır.

İnsanlar reklamları her yerde görmekten hoşlanmazlar, ancak eğer alakalılarsa sorun değil. Bir web siteniz varsa, onu tanıtmak için ücretsiz trafik kaynaklarını kullanmayı düşünmelisiniz. İnsanların sitenizi ziyaret etmeye başlaması zaman alabilir, ancak bağlantınızı internetteki birden fazla yerde görürlerse eninde sonunda tıklayacaklardır. Farklı sitelerde ve bloglarda ne kadar çok bağlantı görünürse, başarılı olma şansınız o kadar artar.

Bir listeniz varsa, ücretsiz trafik kaynakları sattığınız her şeyin tanıtımını yapmak için de iyidir çünkü doğru türden insanları hedefleyebilirsiniz. Birisi e-posta listenizdeyse, ürününüz veya hizmetinizle ilgilendiğini zaten göstermiş demektir. Ücretsiz ürününüzün veya ürününüzün bağlantısını içeren bir e-posta gönderirseniz, satın alma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bilirsiniz. Bunu ücretli reklam yoluyla denerseniz dönüşüm oranı çok daha düşük olacaktır. Ayrıca sattığınız ürünlerle zaten ilgilenen kişilerin e-posta adreslerine sahip olmak, size ve işletmenize yabancılardan daha fazla güvendikleri için gelecekte satış yapmayı daha da kolaylaştırır.

Çözüm

Ücretsiz trafik kaynaklarını kullanmak, web sitenizi veya ürününüzü daha fazla kişinin önüne çıkarmanın harika bir yoludur. Bu siteler yalnızca daha hedefli olmakla kalmıyor, aynı zamanda ücretli reklamlardan daha fazla sayıda ziyaretçi de üretiyorlar. Bu kaynaklarla başarılı olmanın anahtarı farklı olmak ve topluma değer sağlamaktır. Bu, bloglar yazarak, forumlara yorum yaparak, ilginç resimler ve videolar yayınlayarak vb. yapılabilir. Bir sitede fark edilmeye başladığınızda, diğer kaynaklara yönelmeyi denemelisiniz. Örneğin blog yazma konusunda iyiyseniz, blog ağlarında bağlantılar yayınlayın ve yayınlarınızın Google'da sıralanmasını sağlayarak sizi bulan toplam kişi sayısını artırın.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

EV MANTISI KAÇ LİRA 2023 Ev Mantısı 1 Kilo Fiyatı

ChatGPT sohbet robotundan alan adımızı değerlendirmesini istedik

KIYMA FİYATI ne kadar? KIYMA Kaç Lira Kaç TL Kaç Para 2023